83 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

W tym roku obchodzimy 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Jest to rok gdzie za naszą wschodnią granicą toczą się walki zbrojne.  W 1939 roku zamiast szkolnego dzwonka tysiące dzieci, młodzieży i nauczycieli usłyszało wówczas odgłosy spadających bomb.

1 września  obecnie kojarzy nam się z rozpoczęciem roku szkolnego. Należy jednak pamiętać że w 1939 roku doszło do agresji hitlerowskich Niemiec na nasz kraj. Pierwsze bomby o  godzinie 4.35 spadły na Wieluń, kolejnym celem padła Wojskowa Składnica Tranzytowa  na Westerplatte ostrzelana przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Polska załoga pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego broniła placówki przez siedem dni odpierając natarcie z morza, ziemi i powietrza. Wojska niemieckie przekroczyły na całej długości granice naszego kraju. Pierwszy miesiąc wojny przeszedł do historii pod nazwą kampanii wrześniowej.  

Wojna trwała 6 lat, pochłonęła miliony istnień ludzkich, działania zbrojne objęły prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Druga wojna światowa zakończyła się Europie kapitulacją III Rzeszy 8 maja 1945 roku.

Papież Jan Paweł II podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski spotkał się z młodzieżą na Westerplatte do której skierował następujące przesłanie w homilii: “Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte.”